شکوائیه برای تیم کوهنوردی خوارزمی پتروشیمی بندرامام :

 

شکوائیه برای تیم کوهنوردی  خوارزمی  پتروشیمی بندرامام :

 

جناب آقای امینی لطفاً این عرض مرابه اطلاع مقامات  بالا برسانید

 

 همانگونه که جنابعالی اطلاع دارید  تیم کوهنوردی پتروشیمی بندرامام  نزدیک به دو دهه  است که در خوزستان فعالیت مستمر داشته است  ولی متاسفانه با رفتن استاد خسرو فر و نیز تقسیم شدن شرکت های پتروشیمی به چند 5 شرکت تابعه ، زمام این تیم نیز  به دست عده ای دیگر افتاد که ماجرایی مفصل است و از بیان آن فعلاً  صرف نظر می کنم

به همین خاطر ما برای ادامه روند کوهنوردی خود در پی این امر برآمدیم که اقدام به تاسیس و راه اندازی تیم کوهنوری خوارزمی نمائیم. که در جلسه ای هم که با حضور جنابعالی برگزار شد راهکارهایی آن را مشخص کردیم

 متاسفانه علی رغم قولهایی که جنابعالی دادید ونیز بخاطر  تغییر مدیریت خوارزمی ، هیچکدام ازآن  برنامه هایی که گفته بودیم و شما قولش را داده بودید  عملی نشد بطوریکه در این این یکی دو سال اخیر حتی یک کوهنوردی ساده هم از طرف شرکت خوارزمی برگزار نشد  از طرفی شاهد هستیم که فراخوان برای کوهنوردی بانوان داده می شود ! واقعاً برایم جالب و تعمق برانگیز است !

اولاً برای این گونه فعالیت ها کارکنان شرکت در اولویت هستند و نه خانواده های آنها

و در ثانی از کی تا بحال تور سیاحتی و تفریحی , به چغاخور ! کوهنوردی نامیده می شود ؟!

شما کوهنوردی کارکنان  مرد را تعطیل کرده اید و اعلامیه برای کوهنوردی همسران کارکنان می دهید ؟! این دیگر چه نوع منطقی است ؟!

این گونه برنامه ها برای من غیر قابل درک و قبول است و بدین وسیله نهایت اعتراض و نارضایتی خودم  و برخی از اعضای تیم کوهنوردی را به اطلاع آقایان مقامات برسانید و منتظر دریافت پاسخ آنها هستم .

 

محمد توکلی- 21 آبان ماه 1390 -ِ

   + مد توک - ۳:٥٦ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٢ آبان ،۱۳٩٠

کارهای که برای استخر موج باید انجام گیرد

کارهایی که باید در مورد استخر انجام گیرد :

 
یکشنبه ۸ دی ،۱۳۸٧

Saturday, December 27, 2008

 

به نام خد اوند جان و خرد

 

 

جناب آقای آنداژ :

با سلام ؛

 

 همانگونه که مطلع هستید بعد از اتمام کار تعمیرات اساسی استخر موج ؛ بخش کوچکی از کارها ی آنجا  آنجا آن ناتمام باقی مانده است که متاسفانه هنوز هم بعد از گذشت ماهها این کارهای کوچک انجام نگرفته است ! که  این بنظر من هیچ توجیهی ندارد جز کوتاهی و سهل انگاری کسانی که در این زمینه مسئول بوده اند ( اگر علت دیگری دارد بفرمائید تا ما هم آگاه شویم !)

 مثلا فکر نمی کنم خرید مثلا 400 تا دمپایی نیاز به چند ماه وقت داشته باشد  این کاری است که در کمتر از چند ساعت و از همین ماهشهر قابل انجام است  یا نصب چند تا گیره که هزینه و زمان چندانی لازم ندارد

یا تخت های پلاستکی کنار استخر را که ماهها پیش سفارش داده ایم اصلا معلوم نشد خریداری شده است ؟  در راه است ؟ ! و بالاخره کی به استخر می رسند ؟!

در صورتی که برگه سفارش همه اینها هم همان موقع نوشته شده بوده و امضاهایش هم گرفته شده و ظاهرا کار چندانی نداشته است .

یا مثلا مخزن شامپو و لوله های آن که خریداری شده است چرا تا بحال  نصب نشده است . ( حتی اگر شامپو هم ندارند فعلا می توانستند  آن را نصب کند تا اگر شرکت پتروشیمی بندرامام و خوارزمی آنقدر مفلس است که از تامین چند لیتر شامپو برای کارکنان و بهداشت آنها عاجز است شاید از افراد پول جمع کنیم و این کار را انجام دهیم !! )

 

ضمنا در جواب آن آقای مسئولی که فرمودند از این خرج تراشی ها برای ما نکنید بفرمائید که :

چطور است که این همه پول بیت المال را که حق کارکنان زحمت کش است برای بازیکنان بسکتبال و والیبال که ذره ای برای ما فایده ندارند خرج می کنید و به هدر می دهید ولی برای چند لیتر شامپوی مورد استفاده در استخر ؛  هزینه و بودجه ندارید ؟!

 

وقتی مسئولان ما  اینگونه رفتار می کنند چه انتظاری از فلان کارگر پیمانکار داریم که کارش را درست انجام دهد ؟  این است که مجموعه ای چون موج با این همه هزینه و ارزش به بدترین شکل ممکن اداره می شود چون نظارت درستی ندارد .

 

ما انتظار داریم حالا که جنابعالی مسدولیت این بخش را بر عهده گرفته اید با توجه به شناختی که از شما داریم هر چه سریع تر  این کاستی ها را تا جایی که امکان دارد برطرف نمائید .

 

 و بدانید که اهمیت استخر و سینما و مجموعه های تفریحی و رفاهی نظیر آن کمتر از واحدهای تولیدی و عملیاتی نیست چون وقتی این ها درست سرویس دهی کنند باعث دلگرمی کارکنان و بالا رفتن کارآیی و بازده  کاری آنها می شود .بخش های ورزشی که در در انحصار یک مشت بازیکنان خارجی است فقط سرگرمی و تفریح ما همین استخر و سینماست ما چیز دیگری در این ممکوی دورافتاده و بدون امکانات نداریم ! همین هم بدرستی استفاده نمی شود  چون  در این دیار کار خدماتی ناچیز و بی اهمیت شمرده می شود ! فهرستی از کارهایی که باید انجام گیرد خدمت جنابعالی فرستاده می شود شاید مشکلات دیگری هم باشد که مستقیم می توان از مدیر استخر جناب آقای گشتیل پرس و جو کنید من تا جایی که بخاطر داشتم این ها هستند :

 

کارهایی که باید در مورد استخر انجام گیرد :

 

1- خرید دمپایی : با توجه به اینکه هزینه  و  وقت زیادی برای نصب لاکر ( کفش کن ) صورت گرفته است و نیز بخاطر اینکه رفتن با کفش در رختکن کاملا غیر بهداشتی و مغایر با موازین و استانداردهای بهداشتی استخرهای شنا است لازم است هر چه سریع تر خرید دمپایی و استفاده از آن در لاکر پیگیری شود تا افراد در همان ابتدای درب ورودی استخر کفش های خود را بیرون آورند و باعث انتقال گل و لای و میکرب به داخل مجموعه استخر نشوند !

2-  نصب دیگ بخار جدید : با توجه به انیکه دیگ بخار = بویلر قبلی کهنه و قدیمی است و نیز بویلر جدید خریداری شده است ولی تا بحال نصب بویلر جدید انجام نگرفته شود لازم است هر چه سریع تر این کار انجام گیرد .

3- نصب چند عدد  گیره در جلوی درب سونای بخار ( محوطه جکوزی داغ ) برای آویزان کردن عینک

4- مخزن شامپو و لوله های سفید و شیر های آن همگی خریداری شده است حتما نسبت به نصب آنها در محوطه دوشهای رختکن اقدام شود و نیز پیگیری گردد تا سهمیه هم برای شامپوی این مجموعه در نظر گرفته شود ( این یک قانون است که در همه استخرهای دولتی و خصوصی برای استفاده کننده ها شامپو قرار داده می شود تا بدین وسیله بهداشت استخر هم حفظ شود باور پولی که برای پرداخت شامپو هزینه می شود نسبت به صدماتی که در اثر وارد شدن افراد با بدن کثیف به دستگاههای تصفیه کننده استخر وارد می آید هیچ است !!

 

 

یک سری کارها همن هست که باید به هنگام بهره برداری از استخر انجام شود مثلا این روزها به این جهت که هوا سرد است لازم است دست کم نیم ساعت زودتر از سانس سونای بخار و خشک را روشن کنند تا  گرم شوند و قابل استفاده باشند !

چراغهای اطراف استخر که با زحمت و هزینه زیاد نصب شده اند در سانس های عمومی ( 18 تا 30/19 ) روشن باشند .

آب جکوزی داغ اغلب آنگونه که باید داغ نیست ( متغیر است و معلوم است که به اپراتورهای موتورخانه ربط دارد . )

ضمنا کارکنان موتور خانه یک سری لوازم نیاز دارند .( از قبیل تخت و ماشین لباسشویی و میز و صندلی و ... که براحتی از طریق انبارهای باهنر قابل تامین کردن است برای دلگرمی این افراد و اینکه کارشان را به نحو احسن انجام دهند لازم است این کار صورت گیرد و در حتی بررسی شود تا سهمیه قند و شکری هم برایشان در نظر گرفته شود . درست است که این ها پیمانکار هستند و تامین مایحتاج آنها با شرکت ما نیست اما از آنجائیکه مجموعه استخر موج که میلیاردها تومان ارزش دارد در دست همین ها قرار دارد این کار باعث می شود که این مجموعه بخوبی اداره شود ضمنا باید شخص معینی هم ناظر مستقیم کار آنها باشد و مشکلات اشا ن را به بالا منتقل نماید )

 

 

با تشکر از بذل عنایت شما

   + مد توک - ۱٠:٥٦ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ،۱۳٩٠

مردم عقلشان به چشم اشان است استخر موج ممکو

فرق بین  کاه و زعفران !

 

در بین چند هزار نفری که از مجموعه  استخر استفاده می کنند بالاخره 20 نفر هم آدم عوضی پیدا می شوند که بیخودی ایراد بگیرند و اعتراض هایی کنند که اصلا وارد نیست چون ققط با منافع شخصی آنها ارتباط دارد نه با جمع و عموم مردم .

نکته اینجاست که ما باید آنچه را درست می دانیم و اکثریت  آگاه نیز بر درست بودنش اذعان دارند و به نفع عامه است انجام دهیم ولو اینکه به تریج قبای چند تا آدم غیر طبیعی هم خوش نیاید . اتفاقا همین عده قلیل است هستند که عامل بی نظمی و اختلال در جامعه هستند و باید جلوی آنها گرفته شود  دقیقا شبیه همان یک بز گر که می تواند گله ای را گر کند بزهای گر را باید از گله بیرون کرد یا دست کم  جدا کرد و نگذاشت که بقیه را بیمار کنند !

و این ماجرا دقیقا  درهمه موارد صدق می کند که یکی از ساده ترین آنها همین استخر و استفاده کنندگان از آن است .

این  تلاشهایی که  توسط یک تیم صورت گرفته است تا تعمیرات اساسی  مجموعه ای را انجام دهد  که سالها با مشکل  مواجه بوده است براحتی نادیده گرفته می شود . هر چند امروز جمعه 10 آبان تعداد زیادی نیامده بودند تا قضاوت کنند ولی بهرحال همیشه  یک عده آدمهای از خود راضی  وجود دارند که هر چیزی را به مذاق آنها خوش نیاید بصورت عیب می بینند بدون توجه به کارهای مثبتی که انجام شده  چون آنها خودشان را محور دنیا می بینند و لاغیر و بر این اساس  اظهار نظر های غیر کارشناسانه  و بیخردانه می کنند .

 

 تجربه شخصی من نشان می دهد که اینها اغلب جزء بی خاصیت ترین افراد شرکت هستند یعنی کمترین کار را در شرکت انجام می دهند ( عده ای که اصلا کار نمی کنند که بخواهد کم و زیاد داشته باشد !) و بعد بیشترین استفاده ( در واقع سوء استفاده ) را از امکانات شرکت می برند و از همه هم بیشتر نق می زنند و از زمین و زمان طلبکارند ! یکی نیست بپ1رسد آقای عزیز و خانم گرامی شما خودت چه کار شاقی برای شرکت انجام می دهی و کدام گره را باز می کنی و چه سودهی داری که این همه خواسته و انتظارات بیجا و بجا داری ؟!! بد نیست انسان یک جو انصاف هم داشته باشد ! و چشم بصیرت داشته باشد و حقایق را آنگونه که هست ببیند .

البته برای من که سالها در میان این جور آدمها زندگی کرده ام و با روحیه و طرز فکر ایرانی آشنایی دارم اینجور رفتارها زیاد هم دور از انتظار نیست بخشی از آن بخاطر این است که برخی از مردم ما دانش و آگاهی لازم را ندارند ایراد گرفتن نیاز به دانش بالا دارد ! اگر از روی جهالت باشد نق زدن است و مردود .

نمونه های زیر صحبت هایی است که برخی از آدم های معلوم الحال ( آنگونه که حالشان  در بالا تشریح شد ! ) در اولین جلسه بازگشایی استخر افاضه فرموده اند یا با خودشان حرف می زدند یا برای  کنار دستی اشان این سخنان را ایراد می فرمودند .

  • آقا دو ماهه که استخر رو تعطیل کردند فقط چهارتا لامپ و شیر را عوض کردند معلوم نیست این مدت چکار می کردند ؟!
  • راستی چه مدت بود استخر تعطیل شده بود ؟ یک ماه ؟ نه بابا بیشتر بوده یک ماه روزه و الان هم یک ماهه از روزه می گذره
  • فکر می کنم توی ماه روزه استراحت کردند همین چند روز کارهای استخر رو انجام دادن !
  • این همه بودجه هدر کردند یه ذره اسیدی ! چیزی نریختند این کف سونا را تمیز کنند!!
  • بابا این که فرقی نکرده فقط  همین خروجی بخارو درست کردن !
  • آقا فکر کردن اینجا سربازخونه اس درهای دوش ها را برداشتن ؟

 

و خزعبلاتی از این نوع که بنظر من بی ارزش تر از آن هستند که بخواهیم پاسخی به آنها بدهیم .

ولی برای کسانی که شاید این شبهه ها در ذهن اشان خطور کند باید مختصرا توضیح داد که بله وقتی شخص مثل سربازها است باید با او اینگونه رفتار کرد ! البته سربازها آدمهای خیلی شریفی هستند و این آدم خودش بی شخصیت است که به یک گروه زحمتکش  توهین می کند ولی من قسم می خورم خیلی از اینهایی که این ایرادها را می گیرند غیر از این استخر ممکو هیچ استخری دیگری نرفته اند ( اینجا هم چون محانی است می آیند اگر لازم باشند پول بدهند دور آن را خط می کشند ) ورگرنه می توانستند ببینند که در همه جا دوش های کنار رختکن بدون در هستند حداکتر یک پرده دارند ( که قرار است اینجا پرده هم نصب شود میله آن نصب شده پرده ها هم آماده هستند )

وقتی می گویم جامعه ما و مردم ما دید فنی ندارند همین است این همه کار در قسمت موتور خانه انجام شده تنها چند میلیون تومان پول خرید ورق برای مخزن فیلترهای شنی و جوشکاری آنها صرف صرف شده است و خطوط لوله تعویض و شستشو شده اند ( که نتیجه اش را در زلالی و تمیزی آب استخر می توان دید هیچوقت آب استخر به این زلالی  و تمیزی نبوده است ) بعد این چند تا آدم کور اینها را نمی بینند .

واقعا این افراد خود را بی دلیل مدیون کسانی که می کنند که تمام  وقت اشان را در ماه رمضان  را با زبان روزه صرف کار روی مجموعه استخر کردند .

البته چند نفری هم بودند که ابراز رضایت می کردند .

این همه تغییرات ایجاد شده انها را نمی بینند ! واقعا بعضی وقت ها فکر می کنم شابد ما ملت لایق همین اوضاع نابسامان هستیم  .

حقیقت این است که تلاش ما باید این باشد که آنچه را درست است النجام دهیم و این تقدیر و تخریب ها در کا ر ما بی اثر باشد .

از قدیم می گفتند مردم عقلشان به چشم اشان است ما از روز اول این را گفتیم کسی اهمیت نداد ! چون برخی مصداق همان گفته را دارند که تفاوت بین کاه و زعفران را نمی دانند !!

 

...................آبان

   + مد توک - ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ،۱۳٩٠

اتلاف هزینه در ورزش شرکت پتروشیمی ماهشهر bipc

 

Sunday, March 18, 2007

 

اتلاف هزینه

 

قبلا شرکت پتروشیمی بندرامام , اقدام به تشکیل تیم فوتبالی کرده بود که با همه هزینه ای که برای آن صرف شد و وقتی که گذاشته شد این تیم موفقیتی کسب نکرد و منحل شد چند سالی است که هزینه و انرژی زیادی برای برپایی تیم بسکتبال و والیبال صورت گرفته است حتما لازم است که یک بررسی دقیق صورت گیرد تا معلوم شود که این تیم ها طی این سالها چه هزینه هایی را مصرف کرده اند و بازده و کارآیی آنها چه بوده است ؟

اساسا اداره  تیم های ورزشی در دنیای امروز هزینه خیلی بالایی دارد و این کاری است که از عهده هر کسی بر نمی آید دولت ها هم ضرورتی نمی بینند که اقدان به تشکیل چنین تیم هایی کنند  و درست هم همین است و از همین روست که انواع باشگاههای فرهنگی ورزشی در تمام نقاط دنیا یا توسط سرمایه داران اداره می شود و بصورت بنگاههای تجاری عمل می کنند که سود آوری زیادی هم دارند و گاهی حتی سرمایه گذاران خارجی اقدام به خرید این باشگاهها می کنند ( مثل یاشگاه چلسی یا مچستر یونایتد انگلستان ) و یا اینکه کارخانجات و شرکت های صنعتی تولید تمام یا بخشی از هزینه های این باشگاهها را متقبل می شوند و اصطلاحا حامی یا اسپانسر این گونه باشگاهها می گردند و این حمایت با نقشه و مقاصد معین صورت می گیرد شرکت های خصوصی و تولیدی از این طریق و با تبلیغ کالاها و خدمات خود از طریق این تیم ها می توانند بخش زیادی از هزینه هیا باشگاه را تامین کنند .

مثلا در ایران تیم های سایپا و پیکان لازم است که اسپانسر تیم ها و باشگاههای ورزشی باشند چون برا ی فروش محصولات اشان به این تبلیغات نیاز دارند .

ولی شرکتی مثل پتروشیمی بندرامام تولیداتی دارد که برای خرید آن سر و دست می شکنند و رقابت شدیدی بین خریداران وجود دارد بطوریکه محصولات را سهمیه بندی کرده اند ! با این شراط شرکت ما چه نیازی دارد که تیم ورزشی داشت باشد یا حتی اسپانسر آنها باشد ؟

وجود این تیم ها جز ضرر و هدر بودجه و سرمایه چیز دیگری نیست فرض کنیم که این تیم های والیبال و یسکتبال موفقیت هم کسب کردند و حتی قهرمان لیگ هم شدند ( که البته این بعید است چون بازی های آنها اغلب ضعیف است ) این برا ی ما چه فایده ای دارد ؟ این افتخارات موهوم ارزش این همه صرف هزینه و انرژی را دارند ؟ باید دید واقعا چه کسی از وجود این تیم ها بهره مند می شود که حاضر است مصلحت و منافع عامه مردم را قربانی  منافع حقیر و کوچک اقلیتی خاص نمایند .

اغلب بازیکنان این تیم ها یا خارجی هستند یا از نقاط دیگر ایران آمده اند هزینه محل اسکان و خوراک  پرداخت حقوق این بازیکنان چقدر است و از کدام بودجه تامین می شود .

 حالا باز اگر تیم فوتبال بود بازهم تاحدی می توانستند وجود آن را توجیه کنندچون بهرحال فوتبال در همه نقاط دنیا واز جمله ایران  یک بازی فراگیر و پرطرفدار است . اما واقعا چه کسی به تیم های والیبال و بسکتبال اهمیت می دهد ؟

پیشنهاد اینجانب این است که هرچه سریع تر این تیم های بیهوده والیبال و بسکتبال منحل شوند و هزینه و بودجه ای را که صرف  آنها می شده است در جهت رفاه و آسایش و ترویج  ورزش در بین کارکنان مورد استفاده قرار گیرد .

اگر هم اصراری هست که تیم های ورزشی در سطح لیک های برتر داشته باشیم اولا باید تاکید روی فوتبال باشد و اگر هم قرار است تیم های دیگری تشکیل شوند تیمی باسد که با شرایط منطقه خوزستان و ماهشهر تناسب داشته باشد مثل تیم های شنا یا واتر پلو و نظایر آن یادم می آید برای سالهای متمادی تیم واتر پلوی شیمیایی رازی از جمله مطرح ترین تیم های ورزشی آن زمان بودندد .

ما الان با صرف این همه پول هنوز یک زمین چمن درست و حسابی در ممکو نداریم زمین که برای فوتبال در نظر گرفته شده است تبدیل به چراگاه دام شده است زمین تنیس غیر قابل استفاده است سالن های ورزش سرپوشیده هم در اختیاز همان بسکتبالیست ها و والیبالیست هاست .

اگر قرار باشد تیم فوتبالی هم درست شود باید ازاستعدادهای بومی استفاده کنند که هم هزینه کمتری دارد و هم می تواند به رشد و ارتقاء فوتبال این منطقه هم کمک کند .

کسانی که باعث و بانی تیم های فعلی بوده اند خواسته و یا ناخواسته بزرگترین ظلم و اجحاف را در حق کارکنان کرده اند شما با کدام مجوز و بر اساس چخ منطقی این همه هزینه و پول صرف سرپا نگهداشتن این تیم ها می کنید ؟ اینگونه خوش خدمتی ها هیچوقت جواب نداده است شما اندکی تامل کنید و به عقب برگردید و ببینید عاقبت کار کسانی که این خود شیرینی ها را کردند به کجا کشید شما عبرت بگیرید قبل از اینکه به آن سرنوشت دچار شوید .

 

   + مد توک - ۱٠:۳٢ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٧ آبان ،۱۳٩٠